4. Trimestr – Čas lásky i obětí
Kdy nastává toto období: od prvního momentu narození dítěte až do jeho 3-5měsíců života.
Je to období zkoušky pro novopečenou maminku, nejkrásnější a často i nejtěžší období v životě matky.
Co můžeme očekávat: dítě se nám před očima mění a roste a celé okolí se soustředí jen na něj. Zatímco v těhotenství byla maminka střežená a opečovávaná jako princezna, v době kdy se stala matkou je tomu často úplně naopak. Úbytek pozornosti na zdraví či pohodu maminky je výrazný. Vše se točí jen a jen kolem dítěte.
Změny, které v tomto období mohou maminky trápit: bolest v oblasti zad či pánve související s těhotenstvím, rozestup břišního svalstva (diastáza rectus abdominis) poporodní poranění rodidel, potíže s nehojící se jizvou, sestup orgánů malé pánve, močová inkontinence, povolené poporodní bříško, strie a uvolněná kůže na břiše, často kožní převis po prodělaném císařském řezu či baby-blues (poporodní deprese).
Proč je čtvrtý trimestr začarovaný: těhotenství, které trvalo 9měsíců nám přepsalo pohybové vnímání našeho těla – došlo k postupné adaptaci na změnu držení těla vlivem postupné gravidity. Jde o tzv. přepis kinestetického podvědomí na to, že změny nabyté v těhotenství jsou NORMA. Porodem, tedy narozením našeho dítěte dojde k určité zmatenosti našeho pohybového vnímání, které jakoby si nemůže vzpomenout na dobu před graviditou. Nutno zmínit, že centrum gravitace se posunulo o celé 2cm dopředu v pánvi (vliv těhotenského bříška) a najít správnou osu těla je především v ranné fázi po porodu skutečným oříškem. Toto období se více či méně podepíše na každé ženě, která prožívá období alespoň 3 měsíců, kdy znovu hledá cestu ke správnému držení a vnímání svého těla.
Těhotenství, se často nazývá JINÝM STAVEM, což je přesně to, o co tu jde. Maminčin mozek ji Po PORODU jednoduše tvrdí, že stát s uvolněným bříškem a svěšenými rameny je správné. K tomu se často přidá pocit smutku nad ztrátou svého před-těhotenského ženského těla – body image, a vzniká nám začarovaný kruh.
Správným vedením v době po porodu (ve 4. trimestru) si maminka pohybovou korekcí naučí správnému držení těla, odstraní „těhotenské držení těla“, posílí a zpevní problematické partie.
Jak tomu předejít: ideální vstup do těhotenství samozřejmě vyžaduje být v co nejlepší kondici před početím a dále se v těhotenství neustále udržovat správným cvičením pod odborným vedením. Ideální trénink v těhotenství respektuje zdraví a úroveň kondice ženy v době před těhotenstvím, nároky jejího těhotenství a tedy správně stanovuje pro každou těhulku danou úroveň silového i stretčinkového programu. Trénink se může lišit v každém trimestru a učí ženu se v těhotenství kondičně nejen udržet, ale často i zlepšit.
Pokud jste v těhotenství byla co nejvíce aktivní, pak toto období návratu do kondice zkrátíte minimálně na polovinu. Mluvíme tu totiž o určité svalové paměti, tedy fenoménu, že mozek nezná sval, ale pohyb. Čím více správné aktivity a pohybu jste svému tělu dopřávala před a v těhotenství, tím dříve si rozvzpomene v době 4. trimestru. Vaše práce se Vám velice krásně vrátí. A to je ta odměna milé dámy!
V rámci péče o ženu v našem Centru používáme: individuální přístup, poporodní screening, tedy rehabilitační vyšetření a posouzení stavu kondice, zdraví maminky i problematických partií, odbornou fyzioterapii v oblasti uro-gynekologických potíží související s těhotenstvím.
Nejčastěji se setkáváme s bolestí zad, povislým bříškem a rozestupem břišní stěny. Používáme masáží a léčebného cvičebního programu pod dohledem fyzioterapeutky. Po 2-3 individuálních návštěvách mohou maminky konečně začít s naším skupinovým cvičením zaměřeným na držení těla, posilování a zlepšení zdraví a kondice žen.