Voda nad zlato
Parné letní dny se k nám opět nezadržitelně blíží a s nimi i zvýšené riziko dehydratace našich dětí. Co bychom tedy měli dávat těm nejmenším k pití, aby byli v pořádku a cítili se komfortně?
Nejprve je třeba říci, že u plně kojených dětí není nutné žádné další nápoje řešit. Dítě si samo v horkých dnech řekne o častější kojení a s vyšší poptávkou se tvoří automaticky i více mléka. Jediné, co je třeba dodržet, je zvýšený příjem tekutin samotné kojící ženy, aby se mléko mělo z čeho tvořit.
Jakmile je už ale dítě na příkrmech, tak je čas mu začít podávat i další tekutiny. U kojených cca 200 ml, u nekojených dvojnásobek.
A co je nejvhodnější? Převařená kojenecká voda! Tu poznáte jednoduše, protože je takto označena přímo na láhvi. Vodu je nutné (alespoň do 6ti měsíců věku převařit) a vychladit. Není vhodné ji jakkoliv ochucovat nebo dokonce doslazovat. Chcete li dítěti podávat bylinkové čaje, tak se o tom nejdříve poraďte se svým pediatrem, protože jen málokterá bylina je vhodná pro kojence a rozhodně žádný bylinný odvar nelze podávat pravidelně a dlouhodobě.
Pro zpestření ale můžete do vody občas přidat šťávu z ovoce, které už máte vyzkoušené v jídelníčku dítěte.
A co voda z domácí studny nebo z kohoutku?
Vodu ze studny bude nutné nejprve nechat prověřit ve zkušební laboratoři a až pak ji můžete podat dítěti. U kohoutkové vody se stačí informovat u vašeho dodavatele. U obou zdrojů ale platí, že u nich může krátkodobě kvalita kolísat a proto se doporučuje u nejmenších dětí používat hlavně vodu balenou.
A jak poznám dehydrataci?
- Méně než 6 pomočených plen za 24 hodin
- Tmavší barva moči
- Suché sliznice a oči
- Vpadlá velká fontanela (blanka na hlavičce dítěte v místě nesrostlých lebečních kostí)
- Projevy apatie
- Chladné končetiny