Nespavost v těhotenství
Požehnaný stav s sebou přináší nejednu nepříjemnost.
Jednou z těch významnějších je nespavost, respektive problémy s usínáním a udržením spánku po celou noc. Pojďme se společně podívat na nejčastější noční obtíže těhulek a podívejme se na tipy a triky, jak na ně!
1. Křeče dolních končetin
– Ke křečím dochází především díky nedokrvenosti nohou a to proto, že plod tlačí skrze děložní stěny na cévy a utlačuje je. Dalším důvodem může být nedostatek některých minerálů a vitamínů. Můžete zkusit užívat hořčík, vápník a vitamín B. Zvolte ale pouze preparáty vhodné pro těhotné.
2. Časté nevolnosti
– Na vině je většinou hormonální nerovnováha a klesající hladina cukru v krvi. Musíte tedy hodně pít a jíst často malé porce jídla. Zkuste také spát při otevřeném okně, protože čerstvý a chladný vzduch vám pomůže.
3. Ospalost během dne x těžké večerní usínání
– Ospalost v průběhu dne je zcela normální. Můžete-li si třeba po obědě zdřímnout, tak to udělejte.
4. Neklidné sny
– Ty bohužel k těhotenství patří, protože máte spánek celkově lehčí a sny si tak po probuzení snáze vybavíte. Není ale třeba jim věnovat přehnanou pozornost, protože se určitě nejedná o žádná proroctví.
5. Velké bříško
– Zvláště pak ve třetím trimestru začíná být obtížné se s velikým bříškem správně uvelebit. Preferujte polohu na boku a zkuste si bříško podložit polštářky. Rozhodně ale nesahejte po lécích na spaní. S usnutím vám mohou pomoci různé relaxační techniky, které si můžete osvojit v těhotenských kurzech.
6. Pálení žáhy
– Protože vám rostoucí plod utiskuje ostatní orgány v dutině břišní, tak často dochází k pronikání žaludečních šťáv do jícnu a proto vás pálívá žáha. Logicky se to zhoršuje po jídle a to zejména po tučném, kořeněném, kynutém či cibuli, česneku a čokoládě. Pálení žáhy je v těhotenství zcela fyziologické a ve většině případů se neléčí.
7. Časté nutkání k močení
– Stejně jako u předchozího bodu se jedná o zcela přirozenou součást těhotenství. Pokud není močení spojeno s řezáním nebo pálením v močové trubici, tak se nemusíte ničím znepokojovat. V opačném případě vše zkonzultujte se svým lékařem.